Zastosowania normobarii

Korzystanie z zabiegów tlenoterapii w komorze normobarycznej przynosi dla organizmu człowieka niezliczone korzyści. Stąd lista wskazań do korzystania z dobrodziejstwa normobarii jest długa.

Z każdym rokiem zwiększa się liczba pacjentów odwiedzających gabinety dermatologiczne. Duża część zgłoszeń dotyczy alergii skórnych, które mogą objawiać się, między innymi, wysypką, rumieniem czy pokrzywką. Wielu chorych boryka się również z atopowym zapaleniem skóry, któremu nierzadko towarzyszy alergia.
Leczenie to niestety żmudny proces, wymagający najczęściej stosowania kombinacji różnych metod i niejednokrotnie działania metodą prób i błędów. Leczenie farmakologiczne często łagodzi jedynie skutki uczulenia, nie lecząc przyczyn, a długotrwałe jej stosowanie powoduje niestety szereg skutków ubocznych. Dlatego zarówno lekarze, jak i sami pacjenci poszukują dodatkowego wsparcia w walce z chorobą. Ulgę osobom cierpiącym na dolegliwości związane z różnego rodzaju alergiami może przynieść tlenoterapia w komorze normobarycznej.
Normobaria poprzez poprawę mikrokrążenia, procesy angiogenezy (tworzenie się naczyń włosowatych) i neowaskularyzacji (tworzenie się nowych naczyń krwionośnych), a przede wszystkim zwiększenie rozpuszczalności tlenu w osoczu, prowadzi do lepszego natlenienia oraz dostarczenia odpowiedniej ilości substancji odżywczych do komórek skóry. Dzięki temu skóra lepiej radzi sobie ze zmianami takimi jak wysypka czy rumień. Szybciej znikają też obrzęki i zaczerwienienia, a skóra regeneruje się dużo szybciej. To bardzo ważne szczególnie przy atopowym zapaleniu skóry, często idącym w parze z alergią. Zmniejsza się ryzyko nadkażania przez bakterie ran, obejmujących czasem duże powierzchnie ciała.
Sesje w komorze z jednej strony hamują ten proces działając silnie antybakteryjnie, z drugiej strony zaś zwiększona zostaje produkcja kolagenu i elastyny. Rany zdecydowanie szybciej się goją, a skóra zyskuje sprężystość. Poprzez zwiększenie dostępu do tkanek, toksyny są szybciej usuwane z organizmu, a cały metabolizm się poprawia.

Choroba Alzheimera to bez wątpienia jedno z największych wyzwań dla współczesnej medycyny a zarazem jeden z najpoważniejszych problemów społecznych. Prowadzi ona do stopniowej degeneracji mózgu oraz ośrodkowego układu nerwowego.
Terapie w komorze normobarycznej są coraz powszechniej wykorzystywane w wielu krajach zachodnich w przebiegu oraz profilaktyce Alzheimera, a także w przebiegu wielu innych chorób lub schorzeń neurologicznych
Normobaria stanowi znakomitą a zarazem w pełni bezpieczną oraz nieinwazyjną metodę rehabilitacji neurologicznej. Dzięki terapii normobarycznej w mózgu dochodzi do stymulacji następujących procesów:
• poprawa metabolizmu w tkance nerwowej,
• poprawa procesów przepływu w mikrokrążeniu mózgowym
• stymulacja aktywności mózgu na skutek stymulacji uśpionych komórek
• łagodzenie istniejących obrzęków oraz stanów zapalnych
• ochronnie wpływa na skutki udaru mózgu,
• regeneracja powstałych uszkodzeń oraz dysfunkcji
• wyraźna poprawa elastyczności erytrocytów,
• poprawa aktywności neuronalnej
Jonizacja oraz leczenie wysokim ciśnieniem wpływają więc dodatnio na biologiczną kondycję mózgu, przyczyniając się do regeneracji istniejących uszkodzeń, naprawy osłabionych połączeń neuronalnych oraz poprawy wydajności procesów metabolicznych. Kluczowe znaczenie ma tutaj zwiększenie poziomu tlenu dostarczanego do mózgu. W ten sposób bowiem powstają warunki umożliwiające odbudowę uszkodzonych połączeń pomiędzy neuronami a także stymulacji nieaktywnych komórek mózgowych.
Normobaria jest więc nie tylko metodą leczenia, lecz także po prostu czymś w rodzaju odnowy biologicznej naszego mózgu. Warto przecież pamiętać, że mózg stanowi element naszego ciała i z czasem podlega “zużyciu” tak samo, jak wszystkie inne organy organizmu. Normobaria to możliwość przywrócenia mózgu oraz ośrodkowego układu nerwowego do stanu naturalnej wysokiej witalności.

Zdolność organizmu do dostarczania tlenu zmniejsza się z wiekiem. Po pięćdziesiątym roku życia nasza wydolność płuc spada o ok. 40 %. Jest to jeden z głównych powodów, przez który zwiększa się nasza podatność na choroby i spadający poziom energii. Jeżeli nie zrobimy czegoś co powstrzyma spadek dotlenienia komórek, działanie naszego organizmu zacznie się pogarszać. Im więcej chorób, stanów zapalnych, pogorszenia wzroku, słuchu tym mniejsze dotlenienie tkanek i więcej wolnych rodników. Walka z procesem starzenia to walka o tlen i neutralizacja czynników prozapalnych.
Przebywanie w komorze normobarycznej daje nam mozliwość dostarczenia większej ilości tlenu do niedotlenionych tkanek i narządów co znacząco wspiera produkcję kolagenu, namnażanie skóry właściwej i spowalnianie procesu starzenia.
Komora normobaryczna jest więc rewelacyjnym zabiegiem na długowieczność, powoduje ośmiokrotny wzrost komórek macierzystych, które docierają do uszkodzonych komórek i tkanek, powodując ich regenerację. Działanie anti-aging ogranicza się do wykorzystania w pełni naturalnych bodźców i nie wymaga interwencji chirurgicznej. Dzięki systematycznemu korzystanie z terapii normobarycznej będziemy nie tylko piękniejsi, ale będziemy żyć dłużej i zdrowiej.

Zaburzenia neurologiczne, do jakich kwalifikowany jest autyzm, są ściśle związane z nieprawidłową pracą komórek mózgowych. W przeciągu lat prowadzone były badania nad działaniem układu nerwowego, które pokazują, że wyróżniającym czynnikiem w leczeniu autyzmu, może być zapewnienie komórkom mózgowym odpowiedniego poziomu dotlenienia przy wykorzystaniu terapii tlenowej.Wielu psychiatrów, psychologów oraz lekarzy zachęca do wizyt w komorach normobarycznych, co pozwala stymulować rozwój dziecka na płaszczyźnie neurologicznej. Komora normobaryczna ułatwia neuroprzewodnictwo poszczególnych części mózgu poprzez ożywianie komórek nerwowych.Zwiękoszona ilość tlenu pozytywnie stymuluje mózg dziecka, odżywiając komórki nerwowe i tym samym pobudzając określone części mózgu do pracy.
Terapie w komorze normobarycznej pozwalają zminimalizować objawy autyzmu u większości dzieci. Wybierając to leczenie autyzm nie ustępuje całkowicie, lecz widoczna jest znaczna poprawa funkcjonowania dziecka. Można zaobserować dużą poprawę zachowania dzieci oraz poprawę jakość ich życia. Dzięki tlenoterapii normobarycznej poprawia się umiejętność komunikacji dziecka z otoczeniem. Jest ono w większym stopniu zainteresowane otaczającym go światem, jednocześnie będąc bardziej aktywnym i skoncentrowanym. Co więcej, dzięki wizytom w komorze normobarycznej poprawie ulec może również poziom stresu u dziecka. Dotychczasowy lęk znacząco się obniży, a przede wszystkim dziecko może mniej frustrować się przy wykonywaniu codziennych czynności. W określonych przypadkach zauważa się również wzrost apetytu, czy lepsze działanie jelit. Sama terapia ogranicza swoją inwazyjność do minimum i zapewnia dobre okoliczności do oswojenia się dziecka z otoczeniem.

Borelioza to choroba, która przenoszona jest przez kleszcze. Do zachorowania dochodzi w momencie, kiedy kleszcz po wbiciu się w skórę zaraża swoją ofiarę. Zazwyczaj borelioza daje podobne objawy do takich, jakie wywołuje grypa. Odczuwane są nie tylko dreszcze, ale również drętwienie języka i kończyn. Nierzadko boreliozie towarzyszy także ból stawów, wysypki skórne i stany depresyjne. W zaawansowanej fazie boreliozy dojść może do poważnych powikłań związanych z nieprawidłową pracą ośrodkowego układu nerwowego, utratą funkcji mięśni, nieprawidłowości na skórze oraz do bolesnych stanów zapalnych, które mogą prowadzić do reumatoidalnego zapalenia stawów. Nie wynaleziono jak dotąd żadnych szczepionek, które chroniłyby człowieka przed boreliozą Najczęstszą formą leczenia boreliozy jest farmakoterapia i antybiotykoterapia. Metody te jednak mogą być bardzo szkodliwe dla organizmu i w jeszcze większym stopniu go osłabiać. Warto więc zastosować bezinwazyjne formy terapii w przypadku boreliozy, takie jak normobaria.
Korzystny wpływ tlenoterapii zaobserwowano nawet wśród osób, u których antybiotykoterapia nie przyniosła żadnych efektów. Tlen działa jak antybiotyk zakłócając metabolizm bakterii borelli, tym samym powodując jej obumieranie. Bakterie borelli wymagają do życia stężenia tlenu niższego niż w ziemskiej atmosferze, dlatego poddając się terapii w komorze normobarycznej możemy skutecznie je zwalczać. Tlenoterapia redukuje również towarzyszące boreliozie stany zapalne, łagodzi lub eliminuje objawy przewlekłej infekcji. Stosując tą bezinwazyjną metodę leczenia boreliozy unikamy negatywnych skutków ubocznych jakie dają inne metody, równocześnie licząc na dodatkowe korzyści płynące z terapii.
Warto mieć na uwadze, że osoby zmagające się z boreliozą mogą odczuwać w trakcie lecenia objawy, takie jak gorączka, bóle głowy, czy zawroty głowy. Spowodowane jest to reakcją Herxheimera i spowodowana jest endotoksynami, które stopniowo uwalniane są przez proces umierania szkodliwych bakterii. Reakcja zazwyczaj trwa od kilku godzin do kilku dni. Reakcja ta jest dowodem korzystnego działania normobarii tlenowej na leczenie boreliozy.

Depresja to jedno z najpowszechniejszych zaburzeń psychicznych. Może występować w różnym nasileniu, dotyczy osób z każdej grupy wiekowej (nawet dzieci). Depresja to stan zaburzonego nastroju, który powoduje zmniejszenie naszej aktywności. Osoby zmagające się z tą chorobą tracą poczucie sensu i celowości działań.
Przyczyn depresji może być wiele. Generalnie można je podzielić na biologiczne i społeczne. W przypadku czynników biologicznych wyróżnia się niedobory neuroprzekaźników, takich jak seronitona i dopamina oraz czynniki genetyczne. W przypadku czynników społecznych powodem depresji może być także utrata bliskich więzi, obniżenie poczucia własnej wartości, osamotnienie oraz szereg innych ważnych problemów.
Depresję leczy się farmakologicznie oraz poprzez psychoterapię. W leczeniu depresji również stosuje się szereg metod alternatywnych, takich jak choreoterapia czy leczenie poprzez naświetlanie. U osób chorych na depresję można także wykorzystać tlenoterapię normobaryczną. Wspomaga ona w walce z chorobą, pozwala zmniejszać dolegliwości związane ze stanem obniżonego nastroju. Tlen ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego. Dostarczanie naszemu organizmowi potężnej dawki tlenu pod wysokim ciśnieniem poprawia nastrój, przyspiesza metabolizm komórek nerwowych, polepsza przepływ krwi do tkanek – w tym do mózgu. Organizm funkcjonuje znacznie lepiej pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

Komory normobaryczne są rewelacyjnym narzędziem szeroko wykorzystywanym w leczeniu wielu chorób skóry. Podstawą sukcesu jest maksymalne dotlenienie tkanek. Dzięki podwyższonemu ciśnieniu tlen transportowany jest nie tylko przez krew, ale także przez osocze oraz płyn rdzeniowo-mózgowy. Dzięki komorze normobarycznej następuje redukcja wszelkich ognisk zapalnych, bakteryjnych lub alergicznych na lub w skórze. Wzmacniany jest układ immunologiczny, dzięki czemu organizm zwalcza zakażenia i nie dopuszcza do powstania infekcji. Zabieg działa stymulująco na fibroblasty,które odpowiedzialne są za syntezę m.in. kolagenu i elastyny, czyli włókien zapewniających elastyczność skórze. Dotlenienie sprzyja wzmożonej regeneracji nabłonka, zwiększa utlenowanie tkanek, przyśpiesza wydalanie toksyn oraz poprawia metabolizm całego ciała.

Łuszczyca jest to przewlekła, zapalna choroba skóry o podłożu autoimmunologicznym. Charakteryzuje się występowaniem na skórze, najczęściej na łokciach kolanach, plecach, stopach, owłosionej skórze głowy, łuszczących się wykwitów.Wczesne zmiany mają postać drobnych grudek i są bardzo małe. Bardziej rozwinięte są większe (do kilku centymetrów) i pokryte tzw. blaszkami łuszczycowymi. Często zmianom towarzyszy zaczerwienienie, pieczenie, świąd, pękanie i krwawienie skóry oraz dolegliwości bólowe.
Wśród wielu czynników wywołujących tę chorobę, należy wymienić czynniki immunologiczne- nieprawidłowe funkcjonowanie limfocytów T i wydzielanych przez nie, cytokinin. Wiąże się to ze stałym stanem zapalnym. Inni dodatkowo podkreślają, że przyczyną łuszczycy jest ogólne zanieczyszczenie organizmu, a reakcje alergiczne, są jedynie reakcją obronną organizmu.
Leczenie łuszczycy może być długotrwałym procesem długim, wymagającym nawet lat. Leczenie prowadzi się często dwutorowo – walcząc z chorobą od wewnątrz i od zewnątrz. U pacjentów stosuje się leki miejscowe o działaniu złuszczającym i hamującym nadmierną proliferację naskórka. Równocześnie wdraża się także leczenie ogólne przy pomocy różnego rodzaju preparatów. Okazuje się, że w leczeniu łuszczycy pomocna jest także normobaria.
Wyższe ciśnienie baryczne wpływa korzystnie na proces regeneracji, dotlenia tkanki oraz działa przeciwzapalnie. Normobaria skutecznie przyspiesza gojenie ran skórnych, w tym także zmian łuszczycowych. Poprawia również elastyczność skóry i regeneruje nabłonek. Dzięki temu, że taki zabieg wzmacnia układ odpornościowy, zmniejszają się stany zapalne. Podwyższone ciśnienie i odpowiednio dobrany skład powietrza w komorze normobarycznej wpływa także oczyszczająco na organizm, przyspieszając wydalanie szkodliwych toksyn. Leczenie w komorach normobarycznych jest skuteczną metodą walki nie tylko ze skutkami łuszczycy ale i jej przyczynami.

Starzenie się skóry jest naturalnym procesem polegającym na zmniejszeniu aktywności biologicznej komórek organizmu, spowolnieniu procesów regeneracyjnych oraz obniżeniu odporności i odpowiedzi na stres środowiskowy a także obniżeniu właściwości adaptacyjnych organizmu znajdujących się pod kontrolą czynników genetycznych. W pragnieniu zachowania na dłużej młodego, świeżego wyglądu, coraz więcej osób decyduje się na zabiegi z dziedziny medycyny estetycznej. Jednak nawet te najmniej inwazyjne zabiegi wymagają od organizmu przystosowania się i regeneracji.
Tlenoterapia normobaryczna wspomaga regenerację skóry po wszelkich ingerencjach medycyny estetycznej. Co ważne tlenoterapię można stosować już przed planowym zabiegiem, gdzie dzięki znacznemu zwiększeniu poziomu natlenowania tkanek zmniejsza się ryzyko powikłań pooperacyjnych, takich jak: obrzęki, niedokrwienie, martwica, niedowłady.
Ponadto zwiększa się także odporność na infekcje, co zapobiega zakażeniom.
W okresie pozabiegowym natomiast przede wszystkim ważna jest regeneracja organizmu, szybkie zagojenie się ran, a w późniejszym etapie prawidłowe zbliznowacenie tkanek.
Medycyna estetyczna działa na poprawę wyglądu od zewnątrz, natomiast tlenoterapia normobaryczna wpływa na stan skóry i urodę od wewnątrz. Działając stymulująco na fibroblasty, uelastycznia skórę, a dbając o jej prawidłowy poziom natlenowania i odżywienia, zwiększa jej zdolności regeneracyjne do tego stopnia, że komórki macierzyste zwiększają swój wzrost nawet ośmiokrotnie. Jest to metoda w pełni naturalna, dzięki której możemy efekt uzyskany po zabiegu utrzymać na dłużej.

Sportowcy, aby zachować odpowiednią formę spędzają całe dnie na treningach. Równie ważna dla sportowców jest regeneracja, dzięki której mogą w pełni wykorzystywać swoje możliwości. Coraz częściej więc atleci korzystają z dobrodziejstw bezinwazyjnej tlenoterapii w komorze normobarycznej.
Komory normobaryczne gwarantują użytkownikowi dużo szybszą regenerację, zwiększając absorbcję tlenu w komórkach organizmu. Ośmiokrotnie zwiększona liczba krążących w organizmie komórek macierzystych, przemieszczających się do uszkodzonych komórek i tkanek, powodując ich znacznie szybszą regenerację. Dzięki czemu czas potrzebny do odzyskania pełnej sprawności fizycznej po dużym wysiłku i obciążeniu stawów, mięśni, więzadeł, ścięgien oraz związanych z tym urazów ulega znacznemu skróceniu. Metoda ta pozwala zwiększyć wydolność i wytrzymałość organizmu. Niweluje również ryzyko wystąpienia w przyszłości urazów, mikrourazów, bóli mięśni i dużych kontuzji, które są prawdziwą zmorą dla osób uprawiających sport wyczynowo.

Migrenowe bóle głowy  uznawane są za chorobę cywilizacyjną. W praktyce większość osób cierpiących z powodu migreny sięga regularnie po silne leki przeciwbólowe, które nieco niwelują ból, ale ich działanie nie jest zbyt skuteczne. Stąd też lekarze od lat szukają alternatywnych sposobów na leczenie migrenowych bólów głowy. Stosuje się w tym celu akupresurę, aromaterapię czy akupunkturę. Rośnie też popularność hiperbarii oraz normobarii.
Terapia w komorze normobarycznej daje bardzo dobre rezultaty w eliminacji objawów migreny. W trakcie zabiegu w komorze normobarycznej znacząco poprawia się przepływ krwi w mózgu. Tlen pojawiający się w dużym stężeniu we krwi oraz w osoczu, jak i w płynie mózgowo- rdzeniowym uzupełnia braki w tkance mózgowej, obkurcza naczynia krwionośne i ostatecznie eliminuje objawy migreny. Systematyczne korzystanie  z tlenoterapii znacznie zmniejsza liczbę ataków migreny oraz ich nasilenie.

Dziecięce porażenie mózgowe (MPD) występuje pod różnymi postaciami, ale zawsze upośledza koordynację ruchową. Niekiedy wpływa także na mowę oraz inne obszary związane z układem neurologicznym. Jest wynikiem uszkodzenia mózgu, powstałego między innymi na skutek niedotlenienia okołoporodowego.
Terapia normobaryczna w mózgowym porażeniu dziecięcym jest terapią wspomagającą, przyspieszającą proces reedukacji psychoruchowej poprzez właściwe dotlenienie komórek nerwowych. Tlen podawany w komorze jest lepiej przyswajalny przez organizm niż ten w powietrzu atmosferycznym. Łatwiej przedostaje się do układu nerwowego oraz jego komórek, stymulując je do pracy. Pobudzenie układu nerwowego ma bezpośrednie przełożenie na poprawę zdolności motorycznych. Regularne sesje tlenoterapii mogą zmniejszać skurcze mięśni przynajmniej o połowę. Przyczyniają się także do zwiększania zakresu kontroli nad nimi. Co więcej, uzyskane tą drogą postępy są permanentne. Poza motoryką poprawia się również pamięć, zdolność koncentracji, rozumowania i pojmowania. Chorzy mają też większą kontrolę nad czynnościami fizjologicznymi.

Redukcja tkanki tłuszczowej to obecnie jeden z najczęściej poruszanych tematów w profilaktyce zdrowotnej i zdrowiu publicznym na świecie. Z roku na rok lawinowo przybywa osób z nadwagą. Nadmiar produktów węglowodanowych w diecie, brak ruchu, coraz bardziej uboga w wartości odżywcze żywność, toksyny środowiskowe w powietrzu i żywności to najczęstsze powody wzrastania nadmiernych kilogramów. Osoby, które odchudzają lub odchudzały się wielokrotnie wiedzą, że nie jest to proste. Normobaria może więc być znakomitym rozwiązaniem dla wszystkich chcących nieco stracić na wadze jednocześnie poprawiając swoje zdrowie i spowalniając starzenie się organizmu.
Tlenoterapia w komorze normobarycznej pobudza krążenie krwi co znacząco poprawia przemianę materii, pobudza układ trawienny co w efekcie przyczynia się do zmniejszenia wagi.
Jednym z głównych problemu podczas zrzucania wagi jest słaby przepływ krwi i niedotlenienie komórek tłuszczowych (trójglicerydy). Podczas terapii w komorze normobarycznej przyspieszany jest proces rozpadu kwasów tłuszczowych i przemiany go w energię. Dobrze dotleniony organizm lepiej pozbywa się kilogramów.
Tlenoterapia pod ciśnieniem wpływa pozytywnie na produkcje hormonów w tym leptyny, który jest produkowany przez komórki tłuszczowe. Głównym zadaniem tego hormonu jest regulacja łaknienia i poczucia sytości. Leptyna przyspiesza także metabolizm, hamuje odkładanie tkanki tłuszczowej i aktywuje jej rozkład. Ze względu na właściwości, leptyna nazywana jest hormonem sytości. Dodatkowo jego zadaniem jest obniżenie kortyzolu (hormonu stresu-zajadanie stresu), reguluje produkcje hormonu tarczycy (Hashimoto). Im natężenie tlenu jest wyższe, tym więcej produkuje leptyny.
Dotlenie organów odpowiedzialnych za procesy metaboliczne m.in. tarczycy, trzustki oraz wątroby, powoduje znaczne przyśpieszenie procesu przemiany materii i spalania tkanki tłuszczowej. Wspomaganie odchudzania za pomocą komór normobarycznych zdecydowanie podnosi efektywność diety i ćwiczeń, a poza tym zbawiennie działa również na inne obszary organizmu.

W Polsce i na świecie każdego roku wzrasta liczba osób zmagających się z nowotworami. Statystyki są przerażające, a jak dotąd lek na nowotwór nie został wynaleziony. Pozostaje farmakoterapia, radioterapia, chemioterapia i najzdrowsza z wszystkich metod zapobiegania przykrym skutkom i rozwojowi nowotworu – normobaria. 
Nowotworem nazywamy niekontrolowany rozrost zmodyfikowanych pod względem genetycznym tkanek, które powstały w wyniku modyfikacji komórek prawidłowych. Konkretne przyczyny nowotworów nie zostały określone. Jedni uważają, że do jego powstania przyczyniają się czynniki genetyczne, inni uważają natomiast, że przyczyna leży w stylu życia, wdychaniu toksycznych oparów, natomiast wiele osób uważa, że nowotwory rozwijają się pod wpływem wirusów i używek.
Zastosowanie komory normobarycznej jako metody pomocniczej w profilaktyce i leczeniu niektórych objawów i skutków nowotworów może przynieść nieopisane korzyści. Dzięki tlenoterapii można w szybki, skuteczny i co najważniejsze – bezpieczny sposób wpłynąć na organizm, pozostawiając go zdrowym i dobrze funkcjonującym.
Tlen podany pod zwiększonym ciśnieniem stymuluje pracę układu immunologicznego i znacząco poprawia odporność organizmu. Dzięki dotlenieniu tkanek i dostarczeniu wszystkich składników odżywczych do komórek, tlenoterapia w komorze normobarycznej sprzyja rewitalizacji komórek i zapobiega wystąpieniu uszkodzeń inicjujących powstanie nowotworu. Organizm oczyszcza się z metali ciężkich i toksyn, które są substancjami rakotwórczymi.
Sesje w komorze normobarycznej to również doskonały sposób na złagodzenia spustoszeń wywołanych w organizmie po przebytej radio- oraz chemioterapii. Terapia normobaryczna stanowi wsparcie w odbudowie tkanek zniszczonych w wyniku radioterapii. Ma wpływ na naczynia włosowate (odpowiedzialne za właściwe odżywienie kości, skóry i błon śluzowych). Do stymulacji ich wzrostu oraz rozwoju przyczynia się tlen, który korzystnie wpływa również na powstawanie nowych tkanek.
Dzięki normobarii można więc nie tylko zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworu ale i złagodzić jego objawy i skutki.Oprócz wpływu wprost na zdrowie normobaria wykazuje również pozytywny stan psychiczny, motywację i ogólne samopoczucie co odgrywa znaczące znaczenie w walce z chorobą.

Normobaria jest powszechnym sposobem w zwalczaniu wszelkich chorób układu kostno-stawowego. Pozytywny wpływ został odnotowany w takich przypadkach jak:
• zapalenie kości i stawów
• artretyzm
• urazy kości i tkanek miękkich kończyn
• zespół cieśni nadgarstka
• reumatoidalne i zwyrodnieniowe choróby stawów
• osteoporoza
• fibromialgia
• martwica kości
• urazy sportowe
W środowisku z niską zawartością tlenu fibroblasty nie są w stanie syntetyzować kolagenu, elastyny, glikozaminoglikanów, a osteoklasty nie są w stanie tworzyć nowej kości. Szybkość leczenia ran i produkcję kolagenu można zwiększyć aplikując większą ilość tlenu. Podwyższona ilości tlenu rozpuszczonego w osoczu i poprawa przepływu krwi w uszkodzonych kończynach oddziałuje na wzrost ciśnienia tlenu w kościach i otaczających je tkankach miękkich.  W efekcie prowadzi to do pobudzenia aktywności makrofagów i fibroblastów oraz nasila angiogenezę. Doprowadza to do ustępowania stanu zapalnego i przyspieszenia procesu gojenia.
Seanse w komorze normobarycznej przy ww. dolegliwościach pomagają zmniejszyć ból i obrzęki reumatyczne,wpływają korzystanie na przebieg procesów metabolicznych i wspierają szybszą regenerację tkanek miękkich. W znacznym stopniu skraca też czas powrotu do pełnej sprawności ruchowej.

Pomimo postępu medycyny i kardiochirurgii, choroby kardiologiczne należą do najczęstszych schorzeń w Polsce oraz nieustannie są główną przyczyną zgonów. Dolegliwości związane z chorobami sercowo-naczyniowymi stanowią częsty powód hospitalizacji. Stosowanie terapii normobarycznej nie tylko wspomaga pracę zdrowego serca, ale też może znacząco pomóc w terapii uszkodzeń tego organu.
Komora normobaryczna dotlenia cały organizm, co ma szczególne znaczenie dla osób ze schorzeniami natury kardiologicznej. Włączenie tlenoterapii normobarycznej do rehabilitacji kardiologicznej obniża nie tylko zachorowalność, ale także śmiertelność wynikającą ze schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Wizyty w normobarii znacząco wpływają na poprawę stanu zdrowia pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym, którego główną przyczyną jest niedokrwienie mięśnia sercowego. Dzięki tlenoterapii normobarycznej do tkanek dociera zwiększona ilość tlenu, co wpływa na poprawę ich funkcjonowania, lepsze ich ukrwienie, zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz sprawniejszą pracę dotlenionych komór serca. Regularne dostarczanie tkankom dodatkowych porcji tlenu powoduje zmniejszenie lub całkowity zanik arytmii serca.
Normobaria nie tylko zmniejsza objawy niewydolności układu sercowo-naczyniowego i ból wieńcowy, ale także wpływa na potencjał organizmu do wysiłku fizycznego zwiększając jego wydolność. Dodatkowo dostarcza do krwi wodór, który znajdując się w odpowiedniej lokalizacji w organizmie posiada właściwości przeciwzapalne, antyutleniające, antyapoptyczne oraz cytoprotekcyjne – niezwykle ważne w przypadku rehabilitacji kardiologicznej. Regularne przebywanie w komorze normobarycznej wpływa również na zwiększenie ilości komórek macierzystych, kluczowych w procesie odbudowy tkanek i narządów.
Tlenoterapia normobaryczna sprawdza się w leczeniu osób z wadami serca, zarówno wrodzonymi, jak i nabytymi. Poprawia stan zdrowia pacjentów po wszczepieniu sztucznej zastawki i wymianie zastawek serca. W przypadku kobiet ciężarnych, mających wrodzone i nabyte wady serca, na skutek terapii normobarycznej zmniejszeniu ulega ilość okołoporodowych powikłań położniczych i kardiologicznych.

Tlen ma ogromne znaczenie w kontekście naszego samopoczucia i zdrowia. Bez niego nie byłyby w stanie prawidłowo funkcjonować poszczególne układy naszych organizmów, w tym także układ neurologiczny. Choroby neurologiczne dopadają osoby różnej płci niezależnie od wieku. Sieją one w organizmie wiele szkód, a ból spowodowany ich wystąpieniem w wielu przypadkach staje się doznaniem niemal nie do zniesienia. Główne objawy chorób neurologicznych to zawroty i przewlekłe bóle głowy, nagłe pogorszenia wzroku powiązane z zawężeniem pola widzenia, uciski w kręgosłupie, problemy z przemieszczaniem się oraz problemy z drętwieniem kończyn i mową.
Normobaria może stanowić doskonałe wsparcie w walce z chorobami neurologicznymi. Pomoże ona dopełniać, uzupełniać kompleksową terapię i przyspieszać jej efekty oraz pogłębiać działanie leków zaordynowanych przez lekarza. Oprócz tego zapobiegać będzie również występowianiu takich chorób zwłaszcza wtedy, kiedy w rodzinie wcześniej notowane były przypadki ich występowania.
Tlenoterapia normobaryczna może wpływać na odzyskanie przez pacjentów wszelkich funkcji neurologicznych. Dzieje się to za sprawą poprawy funkcjonowania metabolizmu nerwowego, dzięki któremu możliwe jest dotlenienie mózgu  oraz dokładne oczyszczenie zalegających przemian metabolicznych i toksyn w krwiobiegu. Takie oczyszczenie organizmu oraz dotlenienie znacznie wyższym poziomem tlenu, niż w  atmosferze wpływa na układ nerwowy, poprawiając jego pracę. Komórki które dotychczas były uśpione się odbudowują. Organizm oczyszcza się, a osoba zmagająca się z dowolną chorobą neurologiczną może czerpać maksymalną radość z życia i poprawy swojego stanu.

Nowym obszarem zastosowania tlenoterapii normobarycznej jest stomatologia i implantologia. Przynosi ona zdumiewające efekty w leczeniu ran po zabiegach chirurgicznych i może być on z powodzeniem wykorzystywana rownież po chirurgicznych zabiegach stomatologicznych oraz po zabiegu implantacji. Poprzez poprawę ukrwienia w uszkodzonej tkance, wzmacnia efekt działania antybiotyków i sulfonamidów (środków odkażających), zwalcza infekcje oraz dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych do miejsca infekcji. Wszystko sporowadza się do tego że rany pozabiegowe goją się znacznie szybciej.
Głównymi zaletami normobarii w dziedzinie stomatologii i implantologii jest to, że:
• stymuluje ona wzrost i podział komórek macierzystych,
• pomaga zabić bakterie beztlenowe – przyczynę najgorszych zakażeń ran,
• redukuje obrzęki, które mogą wystąpić na całym obszarze po ekstrakcji zębów,
• stymuluje proces gojenia,
• skraca czas rekonwalescencji,
• zaburza metabolizm komórkowy bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych,
• zmniejsza produkcję toksyn bakteryjnych.
• wspiera leczenie pooperacyjne poważnych schorzeń żuchwy.

Stwardnienie rozsiane określane często jako SM (łac. sclerosis multiplex), lub MS (ang. multiple sclerosis) to przewlekła, zapalna, demielinizacyjna choroba ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do wieloogniskowego uszkodzenia tkanki nerwowej. Choroba ma przebieg przewlekły charakteryzujący się naprzemiennym występowaniem zaostrzeń i remisji. Wśród objawów mogą wystąpić zaburzenia ruchowe, czuciowe, zaburzenia równowagi, zaburzenia widzenia, zespoły bólowe oraz objawy psychiatryczne. Stwardnienie rozsianie nieuchronnie prowadzi do kalectwa. Jej przyczyna wciąż pozostaje niejasna – może być przewlekła mózgowo-rdzeniowa niewydolność żylna, a także idące za tym niedotlenienie organizmu. Dlatego terapia w komorze normobarycznej może okazać się doskonałym środkiem wspomogającym leczenie stwardnienia rozsianego.
Skuteczność normobarii w SM tłumaczy się możliwością przywrócenia prawidłowego funkcjonowania uszkodzonych komórek nerwowych pod wpływem zwiększonej ilości tlenu, czego rezultatami jest często zatrzymanie procesu chorobowego, a w niektórych przypadkach nawet cofnięcie części objawów.
Tlenoterapia normobaryczna poprzez zwiększenie dotlenienia tkanek może powodować także:
-zmniejszenie stanu zapalnego
-zmniejszenie bólu
-zmniejszenie spastyczności
-poprawę funkcji motorycznych
-odporność organizmu na infekcje
-poprawa fukcji poznawczych
-zmniejszenie stanów depresyjnych

COVID-19 to choroba zakaźna przenoszona drogą kropelkową wywoływana przez wirus SARS-CoV-2. Nowy koronawirus pojawił się pod koniec 2019 roku i bardzo szybko stał się problemem o charakterze globalnym. Choć wiele osób przechodzi chorobę bezobjawowo lub skąpoobjawowo, spory odsetek populacji wymaga hospitalizacji, a następnie długiej rekonwalescencji. W związku z gwałtownym rozwojem epidemii coraz większą popularnością cieszy się tlenoterapia w komorze normobarycznej. Zwalczenie wirusa przez organizm nie gwarantuje jednak natychmiastowego powrotu do zdrowia. Często pacjenci, nazywani ozdrowieńcami, przez wiele tygodni, a nawet miesięcy po zakończeniu izolacji mają trudności z oddychaniem. Jest to skutek niedotlenienia organizmu i w konsekwencji przeciążenia organów. Niewydolność oddechowa po przebytym COVID-19 może powodować szereg przykrych dolegliwości jak np. osłabienie organizmu, problemy z oddychaniem, duszności czy długotrwałe zmęczenie. Tlenoterapia normobaryczna bezinwazyjnie i sprawnie pomaga zniwelować skutki przebytej choroby oraz przyspiesza powrót do zdrowia. Regularne sesje w komorze sprawiają, że krew szybciej krąży i dzięki temu szybciej dociera do wszystkich komórek dotleniając cały organizm. Zwalcza się w ten sposób hipoksemię, czyli zbyt niski poziom tlenu we krwi. Organizm może skuteczniej walczyć z chorobami i stanami zapalnymi. Zwiększa się jego wydolność oraz przyspieszają procesy regenerujące uszkodzone tkanki. U wielku pacjentów stosujących tlenoterapię normobaryczną zmniejszyły się pocovideve objawy duszności oraz bólu w klatce piersiowej, poziom utlenienia krwi wrócił do normy, a wszelkie objawy choroby ustąpiły. Zabiegi w komorze normobarycznej działają również przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie na obciążone organy.

Udar mózgu jest to nagłe, miejscowe zaburzenie krążenia krwi w mózgu, które prowadzi do obumierania części tego narządu w skutek zatrzymania dopływu krwi.
Udar powoduje szereg uszkodzeń najpoważniejszym z nich jest martwica, której spowodowana jest niedostateczna ilość składników odżywczych oraz tlenu dostarczanych przez krew do niedokrwionych obszarów mózgu. Brak prawidłowego przepływu krwi (brak tlenu oraz składników odżywczych) powoduje to, że tkanka mózgu umiera. Jednak jeśli przyjrzeć się tkankom, które otaczają martwicę, okaże się, że zachowały one funkcje metaboliczne. I to właśnie te obszary możemy pobudzać do efektywniejszej pracy, między innymi dzięki zastosowaniu terapii tlenowej.

Zabiegi w komorze normobarycznej zwiększają poziom tlenu w organizmie, dzięki czemu możliwa jest odbudowa i regeneracja połączeń między neuronami oraz stymulowanie uśpionych komórek. Terapia tlenowa może przywrócić funkcjonowanie komórek, które zostały uśpione nawet kilka lat wcześniej. Dotknięte chorobą ośrodki mózgowe zaczynają odwracać dysfunkcje, dzięki czemu powraca u pacjentów czucie, następuje poprawa w posługiwaniu się mową oraz jest możliwe zmniejszenie paraliżu.

Zespół Downa to zespół wad wrodzonych, wywołany nieprawidłową liczbą chromosomów. Charakteryzujący się m.in. niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim lub średnim oraz cechami dysmorfii, czyli zmian w wyglądzie. Oprócz tego w przebiegu choroby występuje szereg zaburzeń w budowie i funkcjonowaniu organizmu. Zespół Downa jest trisomią 21. pary chromosomów. Chromosom 21 jest jednym z 23 ludzkich chromosomów. W normalnych warunkach istnieją dwie kopie każdego chromosomu: po jednym od każdego rodzica. Dodanie trzeciej kopii chromosomu 21 od mamy bądź taty, jest zwykle przyczyną zespołu Downa.
Ze względu na charakter choroby jest ona nieuleczalna, niemniej poprzez tlenoterapię w komorze normobarycznej można skutecznie wspomóc rozwój i ułatwić codzienne funkcjonowanie osób z zespołem Downa.
Efekty tlenoterapii normobarycznej w zespole Downa:
– poprawa napięcia mięśniowego – lepsza stabilizacja ciała, wyraźniejsza mowa, redukcja zeza
– poprawa koordynacji i równowagi
– poprawa kontaktu wzrokowego, zaangażowania i koncentracji
– poprawa umiejętności językowych – lepsze zrozumienie języka, szybsze przyswajanie nowych słów i pojęć, zwiększenie zasobu słownictwa
– poprawa apetytu, funkcjonowania przewodu pokarmowego i układu trawiennego
– poprawa metabolizmu – redukcja masy ciała
– poprawa funkcjonowania układu immunologicznego, działanie bakteriobójcze i grzybobójcze

Zarezerwuj seans już dziś!